Ubytování v roubené chalupě


NABÍDKA UBYTOVÁNÍ V KRÁSNÉM PROSTŘEDÍ JESENÍKŮ

Nové Losiny

Nové Losiny se rozkládají na území Olomouckého kraje, 25km severně od města Šumperk, v srdci nádherné přírody Jeseníků. Původní německý název obce Neue Ullersdorf pochází z latinského Ulrici villa (Ondřejova ves). Původně samostatná obec byla založena roku 1561, do roku 1918 byla čistě německá, od roku 1976 je součástí obce Jindřichov. Nové Losiny jsou charakteristické roztroušenou obytnou a rekreační zástavbou, kde v současné době již mírně převažuje počet rekreantů nad stálými obyvateli. Okolí má horský charakter, je pokryto z větší části lesy a obklopují jej kopce s nadmořskou výškou převyšující 1.000m.n.m.

Nove Losiny 009.jpgNove Losiny 021.jpg

Obec Nové Losiny se táhne malebným údolím Novolosinského potoka podél horské silnice, která spojuje údolí řek Branné v Jindřichově (450m.n.m.) s údolím řeky Desné v Loučné n/D (500m.n.m.) a současně tvoří hranici CHKO Jeseníky. Při této cestě musíte překonat Přemyslovské sedlo (766m.n.m.), které je jedním z nejkrásnějších nezastavěných sedel v Jeseníkách. Pozemky, na kterých se zde hospodaří ekologicky, sousedí s přírodní rezervací Přemyslovské sedlo a s přechodně chráněnou plochou Letní stráň. Sedlem rovněž prochází hranice CHKO Jeseníky.

Nove Losiny 076.jpgObraz326.jpg

Ze sedla a zejména z blízkého skalnatého útvaru Tři kameny (925m.n.m.)se návštěvníkům nabízí krásné pohledy na nedotčenou přírodu hlavních hřebenů Hrubého Jeseníku i masivu Králického Sněžníku. V obci se do dnešních dnů zachovala celá řada původních staveb – dřevěnic i s původními hospodářskými budovami, které prochází v současné době citlivými rekonstrukcemi a jsou příslibem pro zachování a záchranu těchto kulturních a historických hodnot i pro další generace.

P1010460.jpgP1120479.jpg

V dolní části obce poblíž státní silnice spojující Hanušovice – Brannou – Ostružnou – Ramzovou – Jeseník se nachází vlaková a autobusová zastávka. Rovněž na druhé straně Přemyslovského sedla, poblíž státní silnice spojující Šumperk – Velké Losiny – Loučnou n/D. – Červenohorské sedlo – Jeseník se nachází vlaková zastávka soukromého železničního dopravce Loučná n/D.-Rejhotice.

P1010460.jpgP1120479.jpg


TOPlist